Vi har pratat med Martin Ståhl, energitekniker på Ömangruppen Svenska AB, för att höra hans tankar kring de YH-kurser han gått hos oss på Fastighetsakademin. Med sin erfarenhet av fastighetsautomation delar Martin med sig av hur kurserna har bidragit till hans arbete och vad han önskar se i ett framtida kursutbud.

 

Är du sugen på att utvecklas i din yrkesroll? Läs mer om våra; YH-kurser på Fastighetsakademin

 

🔸 Hur skulle du sammanfatta din upplevelse av kursen i Fastighetsautomation?
Kursen har varit otrolig, både när det gäller kunskapsnivå och lärande. Den har verkligen överträffat mina förväntningar och varit en positiv upplevelse på alla sätt.

 

🔸 Har du tidigare erfarenhet inom detta område?
Ja, jag arbetar med fastighetsautomation i min nuvarande roll. Den här kursen gav mig både bekräftelse på sådant jag redan kunde och nya insikter som jag nu använder i mitt dagliga arbete.

 

🔸 Hur upplevde du innehållet i kursen?
Kursen var väldigt bred och täckte i stort sett allt . Det uppskattar jag, eftersom ämnet rör all fastighetsteknisk utrustning.

 

🔸 Du nämner att du läste en annan kurs parallellt. Vad tyckte du om den?
Ja, jag läste också kursen ”Energioptimering och -effektivisering” under hösten. Den höll samma höga kvalitet och gav värdefulla verktyg för mitt arbete.

 

🔸 Har du några önskemål framöver?
Jag skulle gärna se fler fristående YH-kurser inom fastighetsområdet och dess kringliggande system. Ni på Fastighetsakademin gör ett fantastiskt jobb, och jag ser fram emot att ta del av fler kurser och utbildningar framöver.

 

Har du några frågor eller funderingar?

Ring oss på 031-734 11 60 eller mejla info@fastighetsakademin.se